środa, 3 sierpnia 2011

Butonierka

W czasie uroczystości ślubnej oczy gości skierowane są przede wszystkim na młodą parę. Zazwyczaj wszyscy zachwycają się wyglądem panny młodej, jednak czym byłby ślub bez jej wybranka? Tak samo ważnym elementem, jak kwiaty dla panny młodej, jest dodatek dla jej partnera – tzw. butonierka, inaczej przypinka. Butonierka jest dekoracją kwiatową przypinaną do klapy marynarki pana młodego, a czasem również świadka, drużbów i męskiej części najbliższej rodziny państwa młodych. Odpowiedni dobór barw i kwiatów sprawia, że przypinka stanowi dopełnienie bukietu panny młodej.
Bardzo wielu florystów stosuje taką zasadę, że butonierka powinna być wykonana z tych samych kwiatów co bukiet, z zachowaniem jednakowego stylu – coś w rodzaju miniaturowego męskiego odpowiednika bukietu ślubnego, który dodaje panu młodemu elegancji.
Można się również pokusić o wykonanie ozdoby złożonej jedynie lub w większości z roślin zielonych, niezależnie od stylu i kolorystyki bukietu ślubnego.
W każdym razie przypinka nie powinna być zbyt ciężka i przytłaczająca, ma stanowić delikatną ozdobę i dodatek. W centymetrach – od 8 nawet do 15. Przypina się ją do lewej klapy marynarki za pomocą dość dużej szpilki zakończonej np. perełką, którą należy wbić od spodu, z lewej strony klapy do prawej.
Kolor garnituru jest też dość ważnym czynnikiem mającym wpływ na wygląd butonierki. Przy jasnym ubiorze preferuje się stroik utrzymany w nieco ciemniejszej tonacji, natomiast przy ciemnym, lepiej wygląda ozdoba wykonana z jasnych kwiatów. Butonierki dla świadka i innych panów powinny być raczej mniej okazałe niż dla pana młodego lub utrzymane w innej kolorystyce. Muszą jednak nawiązywać do stylu dekoracji uroczystości.
Niezależnie od tego, czy przypinka będzie utrzymana w stylu bukietu panny młodej, czy w bardziej męskiej kolorystyce, ozdoby powinny stanowić komplet.
Właśnie takie szczegóły jak drobne dekoracje kwiatowe i przypinki, które na pierwszy rzut oka można przeoczyć, dadzą się zauważyć na przykład przy przeglądaniu zdjęć lub nagrań video z uroczystości.

1 komentarz:

  1. Ostatnio również pisałam o butonierkach, bardzo elegancko wygląda, gdy Pan Młody i świadkowie mają identyczne, a nawet ojciec Panny Młodej, gdy ją odprowadza do ołtarza. Zapraszam na http://www.slublog.pl

    OdpowiedzUsuń