środa, 3 sierpnia 2011

Ślubny kwiatowy kalendarz

1 rok wcześniej
Można zacząć przeglądać oferty firm zajmujących się oprawą uroczystości ślubnych. W tym celu można wejść na strony internetowe różnych kwiaciarni, pracowni florystycznych i firm dekoratorskich, aby zapoznać się z ich pracami, cennikiem, itp. Warto też pójść do kilku kwiaciarni, znajdujących się w miejscowości, w której mieszkasz. Musisz pamiętać, że dobrzy fachowcy swoje terminarze mają zapełnione zleceniami na kilka miesięcy do przodu. Jeśli wpłacisz zaliczkę zarezerwujesz sobie termin na wykonanie zamówionej usługi. Gdy bierzesz ślub kościelny spytaj wcześniej, czy podczas ceremonii zaślubin kwiatowe dekoracje kościoła może wykonać wybrana przez Ciebie firma czy też w danym kościele jest osoba, która odpowiada za wystrój kościoła przez cały rok. Kiedy wybierasz i rezerwujesz restaurację, w której odbędzie się wesele, warto zorientować się czy wykonują dekorację sali( gratis czy za dopłatą), czy może zrobi to firma dostarczająca jedzenie czy też możesz zorganizować dekoracje we własnym zakresie, np., wynajmując firmę dekoratorską, kwiaciarnię, bądź znajomą koleżankę florystkę. Kiedy suknia ślubna będzie już wybrana zacznij zbierać próbki materiałów, koronek próbki kolorów, pojedyncze cekiny, koraliki, takie jakie będą zdobiły kreację ślubną, a które będzie można pokazać floryście. Możesz też przeglądając różne czasopisama, gazety wycinać zdjęcia gotowych bukietów, rodzajów kwiatów, ich kolorów – mogą okazać się pomocne przy wybieraniu wiązanki ślubnej.

6 – 5 miesięcy wcześniej
Trzeba spotkać się z kilkoma firmami, żeby zorientować się jaki jest zakres i jakość świadczonych usług oraz sprawdzić styl pracy i warunki współpracy.
Wtedy należy ostatecznie wybrać firmę lub osobę, która zajmie się oprawą kwiatową ślubu i wesela. W przypadku trudności ze znalezieniem wykonawcy można zapytać dobrych znajomych, pomocy można też szukać u właścicieli restauracji, sali weselnej lub firma cateringowa dostarczająca jedzenie. Przed pierwszym spotkaniem z osobą, która wykona dekoracje kwiatowe trzeba się zastanowić co będzie tematem przewodnim uroczystości – czy będzie to kolor czy może kwiat czy jeszcze coś innego. Wtedy należy wstępnie omówić oprawę kwiatową ślubu i wesela, pokazując przykłady dekoracji z pism branżowych ( które bez problemu można kupić w kiosku z gazetami) oraz kwestie finansowe, tzn. trzeba określić budżet, który przeznaczony jest na kwiaty do ślubu. Trzeba też pamiętać, że ceny kwiatów są różne w zależności od sezonu.

2 miesiące wcześniej
Z wybraną kwiaciarnią, firmą dekoratorską lub florystą trzeba omówić sposób dekoracji samochodu, kościoła, sali weselnej. Warto pokazać, choćby na zdjęciach, kolor i markę samochodu, pokazać kościół lub inne miejsce, w którym odbędzie się ślub, a które ma zostać udekorowane na tę okazję. Warto też pokazać salę weselną, aby mógł poznać warunki architektoniczne oraz kolorystykę wnętrz i stały wystrój sali. Warto zorientować się czy będzie można pożyczyć wazony lub inne naczynia niezbędne do dekoracji, jeśli jest taka potrzeba to czy będzie można przewieźć dekoracje z kościoła na salę weselną. Po złożeniu zlecenia trzeba też omówić z wybraną firmą sprawy finansowe, w tym kwestię zaliczki i termin ostatecznego rozliczenia kosztów dekoracji. Warto też zapytać o tzw. ukryte koszty.

1 miesiąc wcześniej
Należy wybrać rodzaj osobistej oprawy kwiatowej dla młodej pary i ich bliskich. Trzeba ostatecznie zdecydować się na rodzaj i charakter wiązanki ślubnej. Teraz przydadzą się wcześniej gromadzone materiały i dodatki, zdjęcia kreacji ślubnej, gotowych wiązanek i bukietów oraz gatunków kwiatów, które zapewne okażą się bardzo przydatne przy wyborze wiązanki ślubnej. Jeśli zamierzasz wykorzystać motyw kwiatowy do fryzury nie zapomnij powiedzieć o tym floryście. Trzeba tez wybrać kwiatowe przypinki dla pana młodego i świadka, bukiet dla świadkowej i ewentualne ozdoby dla pozostałych osób z orszaku ślubnego ( druhen, rodziców).
2 tygodnie wcześniej
Należy ustalić dokładny czas rozpoczęcia pracy nad dekoracjami przez wybraną firmę w dniu ślubu. W miejscu, gdzie będzie wesele należy ustalić z dekoratorami, właścicielami obiektu i organizatorami poczęstunku ostateczne szczegóły dotyczące wyglądu sali i stołów weselnych. Florysta musi dostać informacje na temat ostatecznej ilości potrzebnych dekoracji.

1 tydzień wcześniej
Należy skontaktować się firmą wykonującą dekoracje kwiatowe w kwestii godziny i sposobu dostarczenia lub odbioru dekoracji kwiatowych w dniu ślubu. Wedy warto zamówić na dzień ślubu bukiety kwiatów dla rodziców młodej pary. Jeśli nie został zamówiony wystrój samochodu i sali weselnej można kupić balony lub inne gotowe rekwizyty i samodzielnie wykonać dekoracje lub poprosić o pomoc członków rodziny bądź znajomych.

Dzień ślubu
Świadek lub pan młody musi odebrać z kwiaciarni lub pracowni florystycznej wiązankę ślubną, kwiaty dla świadkowej i bukiety dla rodziców, a także inne zamówione wyroby kwiatowe z instrukcją jak właściwie przechowywać każdą dekorację – każda z dekoracji musi być opisana, żeby nie było wątpliwości czyją jest własnością. Florysta lub dekorator dekoruje samochód o wyznaczonej godzinie i w ustalonym miejscu – musi udzielić kierowcy wskazówek jak należy obchodzić się z zainstalowaną dekoracją i jak szybko może poruszać się samochód, jak ją po ślubie zdjąć. Kwiaciarnia lub firma dekoratorska o umówionej godzinie dekoruje kościół i salę weselną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz