środa, 3 sierpnia 2011

Rodzaje bukietów ślubnych


We florystyce ślubnej stosuje się obecnie wiele typów kompozycji kwiatowych przeznaczonych dla panny młodej. Istnieje wiele wariantów bukietów, które różnią się formą, techniką wykonania i sposobem eksponowania.
Bukiet okrągły
Charakteryzuje się zarysem pełnego koła, a w płaszczyźnie bocznej tworzy kopułę półkolistą lub o wysokości równej 1/3 wymiaru promienia. Materiały mogą być układane zarówno w sposób zwarty, jak i luźny. Przy ich rozkładzie dążymy do utrzymania równowagi wizualnej wynikającej z rozmieszczenia barw oraz zróżnicowania wielkości roślin. Środek bukietu można podkreślić dużym, interesującym kwiatem lub grupą. Przy tej formie bukietu możliwe jest zastosowanie wszystkich technik układania bukietów. Bukiet okrągły należy do dekoracyjnego stylu kompozycji roślinnych.
Bukiet kulisty
Opiera się na doskonałej formie – kuli. W trakcie pracy dbamy o zachowanie czytelnej formy kuli, w czym pomaga gęste ułożenie materiału. Bukiet kulisty jest symetryczny, należy do stylu dekoracyjnego. Stosuje się technikę układania w gąbce, na „mikrofonie” lub zastępowania naturalnych łodyg drutem, wtedy uplastyczniony materiał doskonale kształtuje się w formę kuli. Bukiet w formie kropli ma kształt odwróconej kropli, szerszy i zaokrąglony u góry, zaostrzony na dole. Trzeba zwrócić uwagę na czystość formy – nie może się kojarzyć z okrągłym bukietem z doczepionymi elementami spływającymi. W trakcie wykonywania należy zwrócić uwagę na zachowanie płynnego przejścia od górnej, kopulastej części do wyraźnie zaostrzonej dolnej części bukietu. W tym bukiecie stosunek szerokości do długości powinien wynosić 3:5. Zarys kompozycji i rozkład materiału mogą być symetryczne lub asymetryczne. Materiał może być ułożony luźno lub gęsto. W tym bukiecie można stosować wszystkie techniki układania.
Bukiet kaskadowy
Zalecana jest technika drutowania i zastępowania naturalnych łodyg drutem. Można skorzystać z pomocy „mikrofonu”. Zwracamy uwagę na dobre umocowanie materiału, aby ciężkie rośliny nie wypadły z gąbki. Ze względu na dużą ilość stosowanego materiału należy naturalne łodygi zastępować drutem by zmniejszyć wagę bukietu. Przy układaniu zwracamy uwagę na symetrię. Zarys kompozycji jest zamknięty. W górnej części stosujemy większe kwiaty, płynnie zmniejszając ich wielkość ku dołowi. Spływający charakter bukietu akcentują stosowane dekoracyjne wstążki, sznury, materiały. Bukiet należy do dekoracyjnego stylu kompozycji.
Bukiet łukowaty
Przy jego tworzeniu zwracamy uwagę na zachowanie wyrazistej formy łuku. Materiały mogą być rozkładane dowolnie gęsto. Najszersze miejsce łuku znajduje się ponad ręką, końce łuku są prowadzone symetrycznie lub asymetrycznie. Najlepsze efekty wizualne daje zastosowanie techniki angielskiej. Ładny łuk można wyprowadzić stosując technikę mieszaną, łącząc rośliny na własnych łodygach i z łodygami zastąpionymi drutem.
Bukiet na rękę
Stosujemy, gdy chcemy zachować naturalne piękno dominującej formy kwiatów, liści i łodyg. Swoją formą nawiązuje do bukietów secesyjnych. Taki bukiet niesiony jest najczęściej na przedramieniu. Z tego powodu zwracamy szczególną uwagę na takie przygotowanie bukietu, aby nie brudził. Nie stosujemy nabłyszczaczy, a łodygi dobrze zabezpieczamy przed wyciekaniem soku. Stosujemy technikę wiązania, niekiedy wprowadzamy drutowanie wspierające łodyg i liści. Dla ogólnego wyrazu bardzo ważne jest harmonijne wygięcie w prowadzeniu roślin i liści. W płaszczyźnie rozłożenia kwiatów powstaje niekiedy znaczne rozszerzenie.
Graficzny bukiet ślubny
Ma akcent położony na typ ruchu, formę i linię stosowanego materiału. Często używa się zamiennie określenia bukiet „ formalno - linearny” . Celowi przyporządkowuje się stosowany materiał , często wymuszając jego charakter przez drutowanie, wyginanie, cięcie. Aby forma i linia stosowanego materiału były czytelne, pozostawia się wolne przestrzenie między nimi. Ograniczamy się również do niewielkiej liczby roślin. Najczęściej stosowany porządek asymetryczny, choć możliwa jest również symetria.
Soliterowe bukiety ślubne
Stanowią typ bukietu bazujący na pojedynczych efektownych kwiatach lub kwiatostanach oraz „kwiatach” sztucznie uzyskanych – gameliach. Do uzyskania gamelii najczęściej stosujemy płatki kwiatów mieczyków, róży lub lilii. Posługujemy się techniką klejenia lub drutowania płatków i składania i w „kwiat” . Materiały towarzyszące „soliterowi” dodajemy techniką wiązania.

Przy wyborze wiązanki ślubnej bardzo ważną rolę pełnią proporcje. Floryści twierdzą, że kompozycja powinna odpowiadać wzrostowi i budowie ciała panny młodej, jak również długości i szerokości jej kreacji ślubnej. Za mała i zbyt uboga kompozycja na tle okazałej sukni wypadnie bardzo skromnie, a za duża i przytłaczająca aranżacja przytłumi prostą i skromną w charakterze kreację.
Dlatego tak ważną rolę odgrywa suknia panny młodej, ponieważ to od jej kroju i charakteru będzie zależeć wybór konkretnej aranżacji ślubnej. Drugą ważną rzeczą jest tkanina, z której uszyta jest kreacja. Lekkie i zwiewne materiały to klucz do wyboru delikatnych i przejrzystych kompozycji spływających, wykonanych z drobnych roślin i kwiatów zachowanych w delikatnych tonacjach. Z kolei ciężkie i sute materiały to doskonałe tło dla okazałych i wyrazistych, zwartych kompozycji, wykonanych z kwiatów utrzymanych w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Elementy dekoracyjne występujące w sukni mogą inspirować do wprowadzenia podobnych lub identycznych motywów do wiązanki ślubnej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz